علي معلم

سردبير و مدير مسئول

وب‌سایت

متولد آذرماه 1341 (دسامبر 1962 ميلا‌دي) تهران است. دوران كودكي را در شهر پدري‌اش دامغان گذرانيده و تحصيلا‌ت متوسطه را در تهران در رشته‌ي رياضي- فيزيك در دبيرستان سخن به پايان رسانده است. فارغ‌التحصيل دانشكده‌ي صدا و سيماي جمهوري اسلا‌مي ايران در رشته كارگرداني فيلم است و در مقطع فوق‌ليسانس در رشته‌ي پژوهش هنر (دانشگاه هنر) تحصيل كرده است. سابقه‌ي تدريس سينما در مراكز آموزش فيلمسازي و دانشكده‌هاي سينمايي دارد. در شوراهاي مختلف توليد، پخش و پژوهش سينمايي در مراكز سينمايي همچون سازمان توسعه سينمايي سوره، موزه سينما، خانه سينما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا‌مي عضويت داشته است.
عضو مؤسس و رئيس سه دوره انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران و بازرس (دو دوره) خانه‌ي سينما، عضو مؤسس بنياد حمايت از سينماي ملي ايران، نايب رئيس هيئت مديره و سخنگوي خانه‌ي سينما در سال‌هاي 1385 تا 1387 بوده و عضو هيئت مديره اتحاديه تهيه‌كنندگان سينماي ايران بوده است.
در هيئت‌هاي داوري و انتخاب جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم فجر (7 دوره)، جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم كشورهاي غيرمتعهد (پيونگ يانگ)، جشنواره‌ي سينماي جوان، جشنواره‌ي فيلم‌هاي دانشجويي، جشنواره‌ي فيلم‌هاي خانوادگي، نخستين جشنواره‌ي فيلم و كيفيت، جشنواره‌ي فيلم جوان، جشنواره فيلم رويش و جشنواره بين‌المللي فيلم شهر (2 دوره)، نخستين جشنواره‌ي فيلم‌هاي ويدئويي تهران، جشنواره‌ي فيلم زنان (پروين اعتصامي) عضويت داشته است. وي همچنين سه دوره عضويت در هيئت انتخاب فيلم ايران براي آكادمي اسكار را بر عهده داشته است.
همكاري‌اش با مطبوعات (در مقام نويسنده و منتقد) را از سال  1364 با نشريات سروش، كيهان فرهنگي آغاز كرد و عضو شوراي تحريريه نخستين دوره‌ي مجله‌ي فرهنگ و سينما بود. از سال 1371 با تأسيس نشريه‌ي تخصصي و ماهانه‌ي دنياي تصوير به عنوان صاحب امتياز، مدير مسئول و سردبير فعاليت در حوزه‌ي ادبيات سينمايي را وسعت بخشيده است. دنياي تصوير كه اكنون بيست سال از انتشار آن مي‌گذرد، از نشريات معتبر تخصصي و پرتيراژترين مجله‌ي سينمايي ايران است كه نويسندگان و منتقدان برجسته‌ي سينما در آن فعاليت دارند. اين نشريه‌ي همچنين ويژه‌نامه‌ي فصلي (نخستين نشريه‌ي سينمايي كودكان و نوجوانان در جهان) و ويژه‌نامه‌ي دنياي تصوير به زبان انگليسي را منتشر مي‌كند و عضو مجمع بين‌المللي سيفژ نيز هست. معلم همچنين به همراه امير قادري موسس و مدير پايگاه‌هاي اينترنتي كافه سينما (www.caffecinema.com) و كافه بازي (www.caffebazi.com) و كافه موسيقي (www.caffemusighi.com) است كه به بازتاب اخبار و گزارش‌هاي تحليلي سينماي ايران و جهان و بازي‌هاي كامپيوتري، موسيقي و تبليغات مي‌پردازد. اين سايت‌ها كه از سال 1389 و 1391 فعاليت خود را آغاز كرده‌اند از پربيننده‌ترين سايت‌هاي ايراني هستند.
كتاب يادداشت‌هايي از يك دوران سپري نشده از معلم در سال 1384 منتشر شده است.

علي معلم همچنين مدير مسئول انتشارات دنياي تصوير است كه تاكنون كتاب‌هاي زير با ويراستاري وي به چاپ رسيده است:
1- آناستازيا؛ 2- هركول؛ 3- شاهزاه مصر؛ 4- مولا‌ن؛ 5- داستان اسباب‌بازي؛ 6- شرك؛ 7- عصر يخ؛ 8- شركت هيولا‌ها؛ 9- چارلي و كارخانه شكلا‌ت‌سازي؛ 10- ئي.تي: موجودي از سياره‌اي ديگر؛ 11- جومانجي؛ 12- دنياي گمشده؛ 13- هنر والت ديزني؛ 14- ارگونومي؛ 15- بازيگري در سينما؛ 16- 10 داستان 10 فيلم؛ 17- يادداشت‌هايي از يك دوران سپري نشده؛ 18- گاوخوني؛ 19- تسخيرناپذير: زندگي و آثار رابرت دونيرو؛ 20- سلطان بازي‌سازان: آل پاچينو؛ 21- ديكتاتورها و سينما و كتاب‌هاي 101 فيلم چهار ستاره تاريخ سينما و استيون اسپيلبرگ و را در دست انتشار دارد.
معلم فعاليت در تلويزيون را در سمت تهيه‌كننده، كارگردان و مجري از سال 1368 آغاز كرد و برنامه‌هاي متعددي را در شبكه‌هاي مختلف سيماي جمهوري اسلا‌مي ساخته است.
او همچنين مدير جشن سينمايي/ تلويزيوني دنياي تصوير (تنديس حافظ) است كه دوازده سال است برگزار مي‌شود. اين جشن، نخستين جشنواره‌ي سينمايي بخش خصوصي در ايران است كه به معرفي ساليانه برگزيدگان سينما و تلويزيون اختصاص دارد.
علي معلم فعاليت‌اش در مقام تهيه‌كنندگي را با فيلم شوكران 1380 (بهروز افخمي) به عنوان تهيه‌كننده شريك آغاز كرد. گاوخوني (بهروز افخمي) نخستين فيلم مستقل او در سال 1382 با موفقيت در جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم فجر و جشنواره‌ي كن 2004 (بخش دو هفته كارگردان‌ها) روبرو شد و در فستيوال‌هاي مختلفي در جهان به نمايش درآمد و برنده‌ي دو جايزه‌ي بين‌المللي شد.
ازدواج به سبك ايراني (حسن فتحي، 1384) دومين فيلم بلند سينمايي او در مقام مجري طرح و تهيه‌كننده در سال 1385 در ايران، فرانسه، آمريكا، امارات متحده عربي بر روي پرده رفت و با استقبال گسترده‌اي روبرو شد و جزو ده فيلم پرمخاطب سال قرار گرفت. اين فيلم همچنين در سي‌امين جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم قاهره و سومين جشنواره‌ي فيلم‌هاي كمدي فرانسه و مركز فرهنگي جين سيسكل در آمريكا به نمايش درآمده است.
آخرين فيلم او آل (1388) به كارگرداني بهرام بهراميان نخستين محصول مشترك سينماي ايران و ارمنستان در جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم فجر نامزد دريافت هفت جايزه شد و در بهار سال 1389 به نمايش درآمد. اين فيلم همچنين در دوازدهمين جشن حافظ جايزه‌ي فيلمبرداري را به خود اختصاص داد و در جشنواره‌ي فيلم‌هاي مسلمان كازان (2011) و جشنواره‌ي فيلم‌هاي فانتزي (بروژ بلژيك، 2012) به نمايش درآمد. آخرين كارِ او پيش‌توليد فيلم كوروش كبير به كارگرداني مسعود جعفري جوزاني است.

تمامی حقوق وب‌سایت برای نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر محفوظ است. استفاده از تمامی محتوای وب‎سایت تنها با ذکر منبع مجاز است. تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است