بازسازي بزرگ سينما در پاريس/ چهره‌هاي جهاني گرد هم آمدند

دوشنبه 17 فروردين 1394
مهر به نقل از پروگرس، صد و بيست سال از زماني که لويي لومير سينما را اختراع کرد مي‌گذرد حالا در شهر پاريس، يک نمايشگاه از تکنولوژي روز استفاده مي‌کند تا تاريخ را به دوران شکوهمند گذشته‌اش بازگرداند.
روز افتتاحيه اين نمايشگاه مانند عصر يکي از فستيوال‌هاي فيلم لومير بود و ستارگاني از جمله ايزابل هوپرت، مونيکا بلوچي، گاسپار اوليل، کلود للوش، ژان-پير ماريل، ويرژيني لدوين، جري شاتزبرگ، کلوديا کارديناله، ژان پل بلموندو، کوستا گاوراس در اين نمايشگاه شرکت کردند اما تمام اين افراد به اين دليل در اين رساندن شرکت نکرده بودند تا مثل 120 سال پيش تعداد لازم در گرند پلي پاريس را تکميل کنند، بلکه براي احترام گذاشتن و تجليل از فردي که براي همه‌شان چون يک پدربزرگ بود آنجا بودند و او هم کسي نيست جز لويي لومير مخترع سينما. چون درست همانطور که تيري فرمو از انستيتوي لومير در اين مراسم يادآوري ‌کرد: هيچ کس نمي‌داند کي، چطور و چه کسي نقاشي، ادبيات يا موسيقي را اختراع کرد اما در زمينه سينما اين مساله کاملا شناخته‌شده است، البته با کمک اديسون و چند پيشينه کمک کننده ديگر.
اين اتفاق 120 سال پيش در روز نوزدهم ماه مارس سال 1895 در شهر ليون افتاد پس چرا بايد اين نمايش بزرگ را در گرند پلي پاريس اجرا کرد؟ چون تاريخ اين شهر به طور نزديکي با نور ارتباط دارد. همينجا در سالن گرند کافه بود که اولين ملاقات لومير روز بيست و هشتم ماه دسامبر سال 1895 برگزار شد و طي نمايش جهاني سال 1900 در پاريس بود که اختراع آن‌ها به نمايش گذاشته شد. پاريس، شهر نور. مثل هميشه، اين سفر با نمايش اولين فيلم تاريخ يعني «افتتاح کارخانه لومير» شروع مي‌شود.

اين فيلم که 50 ثانيه به طول انجاميد و براي ساخت آن 17 متر فيلم مصرف شد يک عنوان ساده با حروف نئوني نوشته شده بود: نور سينما را اختراع کرد! اينطور بود که کار جنبش‌نماهاي آغازين سينما و فانوس‌هاي جادويي آغاز شد. همانطور که انتظار مي‌رفت اين پيش درآمد سينما به بخش سرمايه‌گذاري مستقل کشيده شد و در اولين نمايش تنها 33 صندلي موجود بود و فقط 33 نفر مي‌توانستند براي تماشاي آن شرکت کنند. اما خبر همه جا پيچيد و سينما جهان را به تسخير خود درآورد. لويي لومير و اوپراتورهايش به سراسر جهان سفر کردند. مي‌توان گفت آينده از قبل در تاريخ سينما نهفته شده بود: نور سينما را به وجود آورد و زندگي هر روزي را نيز دوباره و دوباره از ابتدا خلق کرد. 

تمامی حقوق وب‌سایت برای نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر محفوظ است. استفاده از تمامی محتوای وب‎سایت تنها با ذکر منبع مجاز است. تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است