فيلمسازي‌ام شهودي هندسي است/ گير انداختن رعد و برق در بطري

چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394
مهر به نقل از ورايتي، نولان که در يکي از برنامه‌هاي نشست جشنواره فيلم ترايبکا 2015 شرکت داشت، افزود: من يک داستان کلي نمي‌نويسم و به طور حسي کار مي‌کنم. وقتي کار مي‌کنم کلي دياگرام رسم مي‌کنم تا مدل رياضي يا علمي مورد نظرم را پيدا کنم. بعد تصاويري رسم مي‌کنم تا نوع حرکتي را که مي خواهم آن را دنبال کنم پيدا کنم.
او تاکيد کرد که شهود در روند تدوين کار به سراغش مي‌آيد و گفت: هميشه با عجله زيادي تدوين مي‌کنم و سعي دارم تا رعد و برق را در يک بطري گير بندازم، دقيقا همان انرژي را که آنجا وجود دارد. هميشه به تدوين به عنوان يک کار غريزي يا امپرسيونيستي فکر مي‌کنم نه کاري که نياز به فکر زيادي داشته باشد، در واقع بيشتر آن را حس مي‌کنم.
او افزود: هميشه يک فيلم را در تلاش براي يافتن پاسخ‌هايي به سوال‌هاي جالب شروع مي‌کنم و فکر مي‌کنم اين سوال‌ها هميشه از فيلم قبلي به جاي مانده‌اند.
در اين نشست که بنت ميلر کارگردان «شکارچي روباه» و «ماني‌بال» نيز در آن حضور داشت، او درباره ريشه‌هاي خلاقانه نولان که به فيلم‌هاي سوپر 8 که به عنوان اسباب بازي‌هاي او و ملهم از «جنگ ستارگان» ساخته مي‌شد، صحبت کرد. نولان گفت ابتدا به فيلمسازي به عنوان شغلش نگاه مي‌کرد تا اين که دو فيلم ريدلي اسکات يعني «بيگانه» و «بليد رانر» را ديد. وي تاکيد کرد فکر و احساسي پشت اين دو فيلم وجود دارد که کاملا مي‌‌توان آنها را درک کرد.
او گفت امروز ديگر نمي‌تواند «مومنتو» را بسازد و اين فيلم ديگر نمونه کلاسيکي از آن چيزي است که وقتي نمي‌داني داري چه کار مي‌کني، انجام مي‌دهي. وي افزود: اگر سعي کنم اين فيلم را حالا بسازم شکست وحشتناکي خواهد بود. همينطور که بيشتر ياد مي‌گيري فراموش کردن قوانين سخت تر مي‌شود.
بنت از نولان درباره تلاش‌هايش براي حفظ رسانه فيلم در دوره گسترش دنياي ديجيتال هم سوال کرد و نولان در پاسخ گفت: اين کار را مي‌کنم زيرا فيلم بهترين کيفيت موجود براي خيال‌پردازي را دارد. فيلم بهترين وسيله براي حفظ يک تصوير است و اين براي فيلمساز اهميت دارد که هميشه امکان استفاده از آن را دارد.

چهاردهمين جشنواره فيلم ترايبکا که از 15 آوريل (26 فروردين) شروع شده و تا 26 آوريل (5 ارديبهشت) ادامه دارد کارش را با نمايش نسخه جديد فيلم «رفقاي خوب» به اتمام مي‌برد. اين فيلم با بازي رابرت دنيرو که از بنيانگذاران اين جشنواره سينمايي در نيويورک است، بيست و پنج سال پيش ساخته شد. 

تمامی حقوق وب‌سایت برای نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر محفوظ است. استفاده از تمامی محتوای وب‎سایت تنها با ذکر منبع مجاز است. تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است