جشنواره کن داوران بخش رقابتي را شناخت

چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394
مهر به نقل از ورايتي، جيک جيلنهال بازيگر و گيلرمو دل تورو کارگردان از جمله گروه داوران اين دوره از جشنواره سينمايي کن هستند.
در حالي که جوئل و اتان کوهن روساي گروه داروان اين دوره هستند، سه بازيگر مشهور اروپايي شامل سوفي مرکو فرانسوي، سينا ميلر بريتانيايي و رزي دي پالما از اسپانيا به اين گروه فراخوانده شده‌اند.
دومين کارگردان حاضر در اين فهرست نيز خاوير دولان کانادايي است و روليا ترائوره از مالي خواننده و ترانه نويس نيز اين گروه را همراهي مي‌کند.
همه اين گروه با کن به نوعي پيوند دارند. برادران کوئن پنج جايزه معتبر سينمايي در کارنامه‌شان دارند از جمله نخل طلاي کن که براي «بارتون فينک» دريافت کرده بودند. خاوير دولان نيز سال پيش براي «مامي» از کن جايزه گروه داوري را دريافت کرده بود.
رزي دي پالما از بازيگران مطرح اسپانيا است که با فيلم‌هاي اول پدرو آلمادوار از نظر بين‌المللي به شهرت رسيد و دل تورو با فيلم «کرونوس» در سال 1993 در هفته منتقدان کن مطرح شد و «هزارتوي پن» او با اقبال بسيار منتقدان روبه رو شد. جيلنهال نيز از بازيگران فيلم «زودياک» ديويد فينچر بود که سال 2007 در کن به نمايش درآمد.
اين دوره چهار چهره زن در برابر پنج چهره مرد در گروه داوران جاي دارند و اين نشان دهنده توجه به برابري جنسيتي نيز هست.
وراي فيلم‌هاي هاليوودي دل تورو، سوفي مارسوي فرانسوي نيز تنها بازيگري است که در نقش باند زن بازي کرده و در فيلم «پليس» موريس بنت جلوي دوربين رفته است. سينا يملر نيز با فيلم «کيک لايه لايه» متيو ون به شهرت رسيد و در فيلم «شکارچي روباه» بنت ميلر بازي کرد که سال پيش در کن حضور داشت و نيز در فيلم «تک تيرانداز آمريکايي» کلينت ايستوود بازي کرده است.

ترائوره نيز چهره‌اي مشهور در عرصه موسيقي است که جديدترين اثرش «آفريقاي زيبا» سال 2013منتشر شد. 

تمامی حقوق وب‌سایت برای نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر محفوظ است. استفاده از تمامی محتوای وب‎سایت تنها با ذکر منبع مجاز است. تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است