گزارش نشست جشن حافظ

دوشنبه 25 خرداد 1394

 نشست پانزدهمين جشن سينمايي و تلويزيوني حافظ(دنياي تصوير) با حضور علي معلم، مدير اين جشن و نماينده خبرگزاري‌هاي مختلف برگزار شد. در ابتداي اين نشست علي معلم توضيحاتي درباره فيلم‌هايي که براي حضور در جشن حافظ مورد بررسي قرار گرفته بودند، داد: «جشن حافظ مثل جشنواره فجر يا بقيه جشنواره‌ها نيست که فيلم‌ها براي حضور در آن تقاضا بدهند يا يک سري آثار پذيرفته شده بررسي شوند. تمام 78 فيلمي که سال گذشته حداقل براي يک هفته از تاريخ يک فروردين 1393 تا 28 اسفند 1393 روي پرده سينماها رفتند و مردم آنها را ديدند مورد داوري قرار گرفتند. امسال بعد از مدتي وقفه دوباره به يک چهره تلويزيوني تنديس حافظ اهدا خواهد شد. دليل اين وقفه در مورد جايزه بهترين چهره تلويزيوني هم اين بود که متاسفانه تلويزيون خيلي چهره نمي‌سازد يا حتي اگر چهره‌اي مطرح شد بعد از يک مدت حذفش مي‌کنند. خوشبختانه سال گذشته دوباره تاک‌شوها و برنامه‌هايي از تلويزيون پخش شد که بر محوريت يک چهره استوار بود. در اين مورد هم ما برنامه‌ها در همه ژانرها را بررسي کرديم. از پايش که يک برنامه اقتصادي است تا نود که محوريتش ورزش است و خندوانه که برنامه اجتماعي مفرح است. از جنبه‌هاي موفق تلويزيون چهره‌سازي است و اميدواريم در سال‌هاي آينده تلويزيون روي اين بخش مانور بيشتري بدهد»

 
علي معلم در رابطه با نامزدهاي بهترين ترانه تيتراژ و سريال توضيح داد: «ترانه يکي از حلقه‌هاي ارتباطي مردم با سريال‌ها و فيلم‌هاست و اصلا از وقتي اين جايزه را گذاشتيم در تيتراژ به ترانه‌ها اهميت بيشتري داده مي‌شود. اينجا هم از شواليه آواز ايران شهرام ناظري حضور دارند تا همايون شجريان که چهره بااستعداد موسيقي سنتي است و از طرف ديگر علي لهراسبي خواننده پاپ هم هست و رضا يزداني که اين چندمين بار است نامزد حافظ مي‌شود. خيلي‌ها مي‌گويند ترکيب ناهمگوني است. همين جا بايد بگويم که اين جايزه مربوط به ترانه تيتراژ است و ارتباطي که با مردم برقرار کرده. اينجا در حوزه تخصصي موسيقي جايزه نمي‌دهيم که نشود سبک‌هاي مختلف را کنار هم قرار داد.»
 
معلم در پاسخ به سوالاتي که درباره نامزدهاي جشن حافظ مطرح مي‌شود گفت: «جشن حافظ به ارتباط سينما و تلويزيون با مخاطبان توجه مي‌کند. اگر فيلمي فروش بالايي داشته لزوما به اين معني نيست که فقط مخاطب عام آن را مي‌پسندند و جنبه‌ها تکنيکي و صنعتي ندارد. از طرف ديگر ما الان کنار «ايران برگر» که در حال حاضر پرفروش‌ترين فيلم اکران است فيلم «پرويز» را هم جزو نامزدها داريم که مربوط به مخاطب خاص‌تري است. البته در همان مورد هم حواسمان بوده فيلم‌هايي از گروه مخاطبان خاص انتخاب شوند که به نسبت بقيه آثار اين گروه با مخاطبان بيشتري ارتباط برقرار کرده باشند و مخاطبان بيشتري داشته‌اند. فيلم پرفروش به معناي اتهام نيست. گاهي هم نظر مردم با منتقدان يکي مي‌شود. به اين نکته هم بايد توجه کنيد که مثل سال کشاورزان گاهي سال سينمايي هم به خوبي سال‌هاي گذشته نيست. در عوض يک سال‌هايي هم انقدر محصولات خوب هستند که داوري ميان‌شان خيلي سخت مي‌شود. سال گذشته متاسفانه در تلويزيون و شبکه نمايش خانگي وضع خيلي خوب نبود و به همين دليل مي‌بينيد که در بعضي رشته‌ها فقط توانستيم چهارنامزد داشته باشيم در حالي که عرف معمول ما براي هر رشته پنج نامزدي است. به هر حال در مورد محصولات سينمايي يادتان باشد يک تماميت وجود دارد و يک سري جزييات. مثلا اگر يک بازيگر در فيلم ملودرام بازي کرده، به چوب اينکه فيلم جدي عميقي نيست نبايد او را بزنيم. جشن حافظ جاي فيلم‌هايي است که با توده گسترده‌تري ارتباط برقرار مي‌کنند و در عين حال صنعتي هم هستند و ابداعات تکنيکي هم دارند. بازي در يک فيلم کمدي رمانتيک کار خيلي سخت و پيچيده‌اي است. بايد جداي از فيلم بازي بازيگر را هم بررسي کرد. گاهي به اشتباه ما به سخنراني و ديالوگ‌هاي يک بازيگر جايزه مي‌دهيم و نه به بازي او. يا مثلا منتقدان به فلان فيلم محبوب مردم روي خوش نشان نداده‌اند اما نمي‌شود منکر ديالوگ‌نويسي خوب آن شد.»
 
معلم در پاسخ به اين سوال که آيا نمي‌خواهيد در جشن حافظ براي آراي مردمي هم جايزه‌اي بگذاريد گفت: «در فکرش هستيم. بخصوص با بروز شبکه‌هاي اجتماعي مي‌شود به طور جدي‌تري به اين قضيه فکر کرد اما جامعه آماري ما بايد حتما بالاي يک ميليون نفر از مردم باشد و از هر طريقي که انجام مي‌شود شرکت‌کنندگانش بايد قابل شناسايي باشند تا راي اعتبار پيدا کند. سيستمي مثل آراي مردمي در جشن‌هاي ديگر به کلي غلط و بدون داشتن استانداردهاي لازم نظر مردم است.»
 
در پايان نشست آذر معماريان، دبير اجرايي جشن درباره مشکلات برگزاري يک جشن خصوصي توضيح داد: «خوشبختانه هر سال گروهي از دوستان بخش خصوصي به ياري جشن حافظ مي‌آيند و امسال هم جشن حافظ به لطف آنها برگزار خواهد شد. اما يکي از مشکلات معمول اسپانسرها هستند که جديدا بودجه‌هايشان بيشتر دست جاهاي دولتي است و بخشي از بودجه‌ها هم دست واسطه‌هاست که به جشن‌ها داده مي‌شود و گاهي هم خودشان درصد زيادي از پول را طلب مي‌کنند و تازه بعد هم فکر مي‌کنند جشن مال آنهاست. خواهش ديگرمان هم اين است که وقتي از ارشاد مجوز مي‌گيريم خودشان مجوزهاي بقيه نهادها را هم هماهنگ کنند.»
 
پانزدهمين جشن حافظ روز سه‌شنبه بيست و ششم خردادماه برگزار خواهد شد. 
تمامی حقوق وب‌سایت برای نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر محفوظ است. استفاده از تمامی محتوای وب‎سایت تنها با ذکر منبع مجاز است. تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است