شكست‌ناپذير

شكست‌ناپذير

مايکل هنري ويلسون، ترجمه: سعيد خاموش
کمتر کسي ميتوانست تصور کند هنرپيشهاي که با وسترنهاي اسپاگتي پا به عرصهي سينما گذاشت و سالها پرسوناي هفتتيرکشي بداخم و بياعتنا اما جذاب را در سينما ارائه ميداد که در بيابانهاي غرب وحشي يا در شهرهاي پرتبهکار، با قدرت مگنوم با دشمنان طرف ميشد، امروز به چنين جايگاهي در حوزهي سينماي انديشه برسد.
کلينت ايستوود، با هر متر و معياري، امروز از فيلمسازان شاخص جهان سينماست که در سنين کهنسالي نه تنها از انرژي فيلمسازي و قدرت تصويرپردازياش چيزي کم نشده بلکه در حوزهي فلسفه و عرفان در سينما به اوجي دست يافته که در کار کمتر فيلمسازي يافت ميشود. مجموعه کارهاي مرگانديشانه، تقديرگرايانه، انساندوستانه و ماوراءگري ايستوود که از رودخانهي مرموز آغاز و با عزيز ميليون دلاري و آخرت، دنبال شده؛ در کنار آثار موثر نافذ و قدرتمند اجتماعي مثل بچه عوضي، گِرَن تورينو و شکستناپذير و دو اثر شاخص جنگياش، نامههايي از ايووجيما و پرچمهاي پدران ما، کارنامهي سالهاي اخير وي را پرباتر از هر فيلمسازي در اين سنين جلوه ميدهد. مرد بدون نام (نام کاراکتر وي در وسترنها) اکنون مرشد معتبري است.
کتاب شکستناپذير شرحي بر خلاقيتهاي اين سينماگر برجسته، از زبان خود اوست. يک ملاقات دلپذير با کابوي عارف سينما.

 

علي معلم

تمامی حقوق وب‌سایت برای نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر محفوظ است. استفاده از تمامی محتوای وب‎سایت تنها با ذکر منبع مجاز است. تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است